CMSnano Blog

SOSYAL MEDYA & TEKNOLOJİ & DİJİTAL & SEO

cmsnano blog
CMS (Content Management System) Nedir?

CMS kısaltılmış olarak adını Content Managament System, Türkçesi İçerik Yönetim Sistemlerinden almaktadır. Genelde açık kaynak kodlu yazılımlar olarak bilinir ve php, python, asp gibi bir programlama dili kullanılarak yapılmış web programlarıdırlar.


CMS’ lerin en güzel yönleri, forum, portal, makale sistemi, veritabanı bağlantıları, üyelikler, yönetici paneli gibi kullanımı kolaylaştıran uygulamalar içermesidir, bir diğer avantajı da pek çoğunun açık kaynak kodlu yazılmış olmaları nedeniyle istenildiği zaman uygun kodlamalarla istenilen şekle bürünebilmeleridir. Bunun dezavantajları da olabilir, açık kaynak kodlu bir cms demek, güvenliğin esneklik sağlamak amacıyla, bir şekilde elden çıkarılıp ikinci plana atılmış olabileceği ihtimali de demektir. Tabii pek çok ticari CMS’den daha güvenli olan açık kaynak CMS’ler de vardır. Bu noktada CMS tercihi iyi yapılmalıdır.


İyi bir CMS’ de aranması gereken en önemli özellikler:
- Hızlı çalışması
- Kodlamanın düzgün yapılmış olması ve sistemi yormaması
- Yine kodlamanın ve kurulumunun açık, net ve anlaşılır olması
- Bir yönetim paneli içermesi, bu sayede kodlamaya gerek kalmadan site üzerinde bazı düzenlemelere müsaade etmesi
- Tasarım değişikliğine müsaade etmesi
- Açık kod kullanılırken sistem güvenliğini etkilememesi maksadıyla gerekli yerlerde açık kod kullanmaması gerekirse verileri şifrelemesi
- Veritabanı ve sistem güvenliğidir.

Günümüzde yazılan CMS sistemlerinin çoğu PHP ile yazılmıştır. CMS grubunda yer alan bir çok farklı platform bulunmaktadır. Başarılı bir şekilde kodlanmış bu CMS yazılımları, yazılımcısını da kullanıcısını da memnun edecek sonuçlar doğuruyor.

Canlı Destek
{{ c.message }}
{{ c.created_at|render_date }}

Temsilci yazıyor....

{{ offline_message }}

 web tasarım