CMSnano Blog

SOSYAL MEDYA & TEKNOLOJİ & DİJİTAL & SEO

cmsnano blog
Google'dan Web Site Sıralamalarını Etkileyecek Hız Güncellemesi

Google artık bir web sitesini değerlendirirken sayfa hızını da göz önünde bulunduracağını ve web sitelerin mobil arama sonuçlarında yer almasına dair büyük bir değişiklik yapacağını duyurdu.


Çok yavaş çalışan sitelerin Google sayfa değeri düşecek ve Google, "Hız Güncellemesi" adını verdiği bu değişiklik ile Temmuz 2018 tarihinden itibaren web sitelerinin Google sayfa değerini etkileyecek.

Google arama motoru sonuçlarında iyi bir sonuç elde etmek için hız en önemli unsurlardan biri olacak ama tek faktör olmayacak dolayısıyla bazı şartlar doğrultusunda yavaş olan bazı web sitelerinin de arama sonuçlarında yukarıda çıkması mümkün. Örneğin internette aranılan bir konunun içeriği yavaş olan bir sitede yer almasına rağmen diğer sayfalardaki içeriklerden daha alakalıysa, o sayfayı arama sonuçlarının en başında görebilirsiniz. Google bu güncellemenin kullanıcılara en yavaş deneyimi sunan sayfaları ve sorguların yüzdesinin sadece küçük bir kısmını etkileyeceğini söylüyor.

Web yayıncılara bu konuda henüz bağımsız bir araç önerisinde bulunmayan şirket, yine de yayıncıları site performansı ile ilgili bir çok kaynağa yönlendiriyor.
Daha önce masaüstü arama sonuçları için de hız kriterini kullanan şirket, bu sefer bu işe mobili de dahil etmek istiyor. Akıllı telefonların kullanımıyla 2015 yılında masaüstü aramalarını geçen mobil aramalar her geçen gün daha fazla öne çıkıyor. Dolayısıyla bu güncelleme ile genel sayfa performansını değerlendiren Google, sitenin mobilde arama yapan kullanıcılara iyi bir deneyim sunmasını amaçlıyor olabilir.

Canlı Destek
{{ c.message }}
{{ c.created_at|render_date }}

Temsilci yazıyor....

{{ offline_message }}

 web tasarım