CMSnano Blog

SOSYAL MEDYA & TEKNOLOJİ & DİJİTAL & SEO

cmsnano blog
Google AMP

Google AMP “Accelerated Mobile Pages” Türkçe adı “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” mobil sitelerin daha hızlı açılmasını ve kullanıcı deneyimini arttıran bir teknolojidir. 2015 yılında Google’ın açıkladığı AMP (Accelerated Mobile Pages) projesi tam da bu anlamda hız ve kullanıcı deneyimine yönelik performans artışını hedeflemektedir.

 

Google AMP Uygulama

AMP açık kaynak kodlu bir framework ‘dür. Siz de Google amp yönergelerini izleyerek web sitelerinizi AMP uyumlu hale getirebilirsiniz.

  • Tasarım: AMP Html özelliklerine uygunluk
  • Bulunma: Google arama motorunun sayfalarınıza erişimi
  • Doğrulama: Sayfalarınızın arama motoru tarafından amp uyumluluk doğrulaması
  • Yapısal veri: Sayfalarınızın daha ön plana çıkarılabilir olması
  • Durum: Başarıyla dizine eklenen ve hata bulunan sayfaların tespiti, AMP RaporuBu işlemleri uyguladıktan sonra sizde sayfalarınızı kolaylıkla AMP uyumlu hale getirebilirsiniz.

Yeni nesil web teknolojilerinde AMP yerini alacak ve tüm siteler nasıl mobil uyumluluk için bir geçiş süreci yaşıyorsa aynı şekilde AMP uyumluluğu için de bir süreç yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Sunduğu açılış hızı ve kullanıcı deneyimi sayesinde Google’ın AMP uyumlu sayfaları daha üst sıralamalarda yer vermesi, SEO açısından da kaçınılmaz bir durum olacaktır. 


Mobil trafik artışının giderek yükseldiğini göz önünde bulundurursak ilerleyen zamanlarda Google ‘ın bu özelliği bir sıralama kriterine dönüştürmesi kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla aksiyon alıp, web sitelerimizi bu süreç içerisinde AMP uyumlu hale getirmemiz gerekecek gibi görünüyor. Aksi takdirde bu rekabette geri düşüp sadece seyretmekle kalabiliriz.

Canlı Destek
{{ c.message }}
{{ c.created_at|render_date }}

Temsilci yazıyor....

{{ offline_message }}

 web tasarım