CMSnano Blog

SOSYAL MEDYA & TEKNOLOJİ & DİJİTAL & SEO

cmsnano blog
Fotoğraflardaki Filigranı Yok Etmek Artık Çok Kolay

Google’daki araştırmacılar stok fotoğraflara yerleştirilmiş olan filigranları ayıran bir algoritma geliştirdi, geliştirilen bu algoritma ile bu işlem sadece saniyeler sürüyor ve üstelik otomatik olarak çalışıyor.

Filingranlar fotoğrafçıların kendi telif haklarını korumak ve fotoğrafların her yerde kullanılmasını önlemek amacıyla kullanılıyordu. Ancak Google'daki araştırmacılar gördükleri bir hata sonucunda filigranların görünürlüğünü etkisiz hale getirmek için bir çalışma başlattı.
Normalde bu filigranları manuel olarak kaldırmak profesyonel photoshop kullanıcılarının dahi birkaç dakikasını alıyor ancak Google’ın yaptığı bu geliştirmeyle aynı fotoğraf, çok daha kısa sürede herhangi bir manuel işleme gerek kalmadan otomatik olarak yapılabiliyor.


Filigran uygulamalarında kime ait olursa olsun bu filigranlar tüm fotoğraflara aynı şekilde uygulanıyor, bu şekildeki bir uygulama stok fotoğraf siteleri için bir avantaj olsa da Google araştırmacıları bunu geliştirdikleri algoritma ile onlar için bir dezavantaja dönüştürdü. Çünkü bu algoritma filigranların uygulanma şekli üzerinde çalışıyor.

Google çalışanları işin püf noktasının bilgisayara tekrarlanan filigran yapılarını doğru bir şekilde nasıl tanımlayacağını ve ikna edici şekilde bunlara nasıl ince ayar yapacağını öğretmek olduğunu söylüyor.
Bu algoritmayı yazıp geliştiren çalışanlar, stok fotoğraf sitelerinin kendilerini bu programdan nasıl koruyabileceklerini de ayrıca belirlemiş durumda. Onlara göre yapılması gereken, filigran koyma yapısını daha tutarsız bir hale getirmek ve filigran üzerinde yapılacak en ufak bir değişikliğin örneğin filigranın pozisyonunu değiştirmek, şeklini çarpıtmak veya opaklığını değiştirmek gibi işlemlerin bile kendilerini bu programdan koruyacağını ifade ediyor.

Canlı Destek
{{ c.message }}
{{ c.created_at|render_date }}

Temsilci yazıyor....

{{ offline_message }}

 web tasarım